
Vprašanje “Kje je bil Janez Janša med vojno?” se v slovenskem javnem prostoru pojavlja že desetletja, pogosto v obliki insinuacij ali dvomov o njegovi neposredni vlogi v osamosvojitveni vojni leta 1991. Kritiki večkrat poudarjajo, da ni na voljo nobene fotografije, ki bi ga prikazovala na sami fronti z orožjem v roki – kar naj bi bil dokaz, da ni sodeloval “na terenu”. A resnica je nekoliko bolj zapletena.
Janez Janša je bil v času osamosvojitvene vojne obrambni minister Republike Slovenije. Njegova vloga je bila politično-strateška, ne bojevniška. Bil je eden ključnih akterjev pri pripravi obrambnega sistema in vzpostavitvi Teritorialne obrambe, ki je bila glavna oborožena sila Slovenije med desetdnevno vojno. Skupaj z drugimi člani Demosove vlade in vojaškim vrhom je sodeloval pri usklajevanju ukrepov, prenosu informacij in organizaciji upora proti JLA (Jugoslovanski ljudski armadi).
Očitki o “manjkajočih fotografijah” na fronti temeljijo na napačnem razumevanju narave vojne in funkcij v njej. V vsaki vojni obstajajo borci na prvi liniji, pa tudi tisti v zaledju, ki vodijo, načrtujejo in koordinirajo. Janša ni bil vojak v strelskem jarku – bil je minister, odgovoren za vodenje celotnega obrambnega sistema države v najbolj kritičnem trenutku njene zgodovine.
Kar zadeva fotografije – več slik in video posnetkov iz tistega časa ga prikazuje v kriznem štabu, na tiskovnih konferencah in v pogovorih z domačimi ter tujimi diplomati. V času vojne je moral Janša skrbeti za povezovanje političnih in vojaških odločitev, mednarodno prepoznavnost slovenske samostojnosti in notranjo stabilnost obrambnega sistema.
Dejstvo, da ga ni na frontnih slikah z orožjem v roki, ni dokaz njegove odsotnosti, temveč njegove funkcije. Vprašanje torej ni, “kje je bil”, ampak ali je opravljal svojo dolžnost – in glede na razplet vojne, ki se je za Slovenijo končala z uspešno obrambo in začetkom mednarodnega priznanja, je odgovor očiten.
Resnica, ki morda boli nekatere, ni v odsotnosti fotografije, temveč v tem, da zgodovina ne podpira poenostavlje
nih mitov.