July 17, 2025
images (11)

UDARNA NOVICA: Kučan in Janša že 30 let ločujeta Slovenijo

Slovenija že tri desetletja spremlja politično razdvojenost, ki jo v veliki meri simbolizirata dve najbolj prepoznavni imeni na domači politični sceni: Milan Kučan in Janez Janša. Čeprav se je v tem času zamenjalo več generacij politikov in vladajočih garnitur, ostajata prav onadva sinonim za dolgotrajno ideološko ločnico v državi.

Milan Kučan, zadnji predsednik predsedstva nekdanje Jugoslavije in prvi predsednik samostojne Slovenije, je dolga leta veljal za umirjenega državnika levega pola. Janez Janša, nekdanji obrambni minister in večkratni predsednik vlade, pa velja za najbolj prepoznavnega in vztrajnega predstavnika desnice. Med njima obstaja globok ideološki prepad, ki je postal nekakšen temelj za politično delitev v Sloveniji: “rdeči proti črnim”, “levica proti desnici”, “mreža proti osamosvojiteljem”.

Del slovenskih državljanov ju krivi, da z dolgotrajnimi spopadi – neposrednimi ali posrednimi – ohranjata napetosti, ki zavirajo razvoj politične kulture in skupnega narodnega interesa. Obtožbe o “ugrabljeni državi”, “neodvisnih institucijah”, “medijskih monopolih” ter “krivosodju” se v različnih oblikah pojavljajo iz obeh taborov, pri čemer je večina državljanov ostala ujeta v krog ponavljajočih se zamer, polarizacije in nezaupanja.

Kučan in Janša sta v zadnjih letih le redko neposredno soočena v političnem boju, vendar njuna imena še vedno močno odmevajo – tako v parlamentu kot v medijih in javnem diskurzu. Medtem ko Kučan že dolgo ni več aktiven v politiki, se še vedno oglaša z mnenji in intervencijami v javnosti. Janša pa še vedno vodi SDS in igra ključno vlogo v opoziciji – ali vladi.

Zanimivo je, da je tudi del mlajših generacij političnih voditeljev prevzel podedovane narative: na eni strani poudarjajo dediščino osamosvojitve in nevarnost “globoke države”, na drugi pa opozarjajo na avtoritarnost, populizem in poskuse podreditve institucij.

Vprašanje ostaja: je Slovenija pripravljena preseči zgodovinske zamere in poiskati skupno vizijo prihodnosti? Dokler bodo ključni politični akterji izhajali iz preteklosti in ne bodo sposobni preseči ideoloških okvirov, bo težko ustvariti prostor za resničen napredek. Državljani pa si želijo predvsem stabilnosti, sodelovanja in razvoja, ne pa večne vojne simbolov in zamer.

PREBERITE ŠE: uncategorized/breaking-slovenijo-ze-30-let-delita-kucan-in-jansa-preberite-vec/
(Vir ni preverjen; vsebina je povzeta glede na opisano tematiko)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *